Svet-Stranek.cz
Svět LEGO tvoří EGO.
Lego Trains

Historie a současnost:Svět LEGO tvoří EGO.

Historie a současnost

      HISTORIE

      Již od útlého dětství jsem byl veden díky rodičům k rozvoji fantazie pomocí "Euro kostek" stavebnice Lego. Má první stavebnice byl set Lego Basic, kterou jsem dostal k narozeninám ve čtyřech letech. Následovaly postupně Lego System a Lego Technic. Ačkoli jsem si k Legu Technic nikdy nenašel vztah, mám dodnes několik stavebnic, jejichž datace získání mě vždy posouvá v myšlenkách do dob, kdy jsem je stavěl.


       V mých 14 letech jsme s bratrem dostali první 2 vlakové sety. Tenkrát byly ovšem vlaky i Lego obecně velmi drahé a rodiče si z finančních důvodů nemohli dovolit naše kolejiště rozšiřovat. Naproti tomu jsme dostávali sety s různými tématy, nebo jsme si kupovali různé náhradní díly v oficiálních prodejnách za plnou, někdy až přemrštěnou cenu. 

     Zhruba do 19 let jsem aktivně z Lega stavěl, hlavně modely kamionů, vozidel, ale i do detailů vypracované 3D modely rodinných domů, vil a kostelů. Díky své fantazii a stavebnímu nadání jsem vystudoval Střední odbornou školu stavební v oblasti Pozemního stavitelství a byl úspěšně přijat na Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze.  Bohužel ale při studiu vysoké školy a plnění povinností nezbýval ani čas ani peníze rozšiřovat tento koníček a tak jsem se na téměř celých 9 let od Lega úplně odpoutal.       SOUČASNOST


      Dnes, resp. od června roku 2010, kdy jsem úspěšně složil přijímací řízení do doktorského studijního programu oboru "Průmyslové dědictví a trvale udržitelný rozvoj" na ČVUT v Praze, mám jako doktorand již nejen více volného času, ale flexibility, prostoru i finančních možností se tomuto skvělému koníčku aktivně věnovat dále a úspěšně rozšiřuji - díky aktivnímu zájmu o aktuální ceny Lega z 90. let na trhu a zajímavým a cenově dostupným obchodům další sety a části z různých sestav pro doplnění své Lego sbírky.  

   

     Osobně zastávám a od října roku 2010 sbírám především vše ze světa Lego železnic, letišť a přístavů. Odebírám za výhodné ceny i Lego díly ve větších gramážích, což mi umožňuje použít díly pro sestavy dalších děl dle vlastní fantazie a foto podkladů z fóra "kostky.org", či barevných obměn sériově vyráběných setů a Lego Technic díly používám pro stavby nosných konstrukcí dalších staveb, objektů, drážních vozů i pomocných konstrukcí.


   Z dětství jsem zachoval z cca 40 Legových setů drtivou většinu setů prakticky v neponičeném, velmi zachovalém stavu, proto je lze použít do parteru jako tématicky výplňové části celku, který vytvářím.

    V současné době pracuji na rekonstrukci a stavebních úpravách sklepních prostor, kde mám v plánu vytvořit bezvadné prostředí pro sestavení kolejiště v několika výškových úrovních, které bude součástí urbanistického celku maloměsta a vesnic. To vše pouze z kostek Lego a samozřejmě hlavní nosné konstrukce připevněné do stěn nebo od stropu či na podlaze.

     Rozhodně se za své výtvory a návrhy nemohu a nemusím stydět a v současné době - díky technickým vymoženostem a existence internetu lze představit svou sbírku nejen Lego vlaků a jejich příslušenství, ale i ostatních zakoupených a získaných setů a výtvorů nejen dle vlastních návrhů, které jsou k nalezení pod dalšími odkazy na této stránce a budou také k vidění na výstavách např. v Království železnic v Praze, nebo v německém Hannoveru.

    V blízké době hodlám celé kolejiště elektrifikovat - resp. vytvořit osvětlení nádraží, překladišť a semaforů železničních přejezdů a motorizovat sestavu historické lokomotivy pod označením "Noční smaragdový vlak". 


     Za předem stanovených cen za práci i použitých Lego kostek  navrhuji a sestavuji  na zakázku pro klienty vagony, lokomotivy a drážní i jiné objekty. Kostky používám buď z vlastních zdrojů, nebo přejímám od klientů.

Máte zájem o Lego sestavu dle vlastních požadavků? Napište, pošlete požadavky a obrázek cíleného díla.